SMAK5NT90A
Part Number:
SMAK5NT90A
Description:
TVS SMD 90V 1500W Uni-direction
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
10.2A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
146V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V