SMB10J170A-Q1
Part Number:
SMB10J170A-Q1
Description:
TVS SMD 170V 1000W Uni-directio
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
3.67A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
275V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V