SMB10J160CA-Q1
Part Number:
SMB10J160CA-Q1
Description:
TVS SMD 160V 1000W Bi-direction
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
3.83A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V