SMB10J100A
Manufacturer:
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Part Number:
SMB10J100A
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS SMD 100V 1000W Uni-directio
Manufacturer :
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Category :
TVS Diodes
Applications :
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
6.17A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMB
Type :
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V