SMA6SF120CA
Manufacturer:
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Part Number:
SMA6SF120CA
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS SMD 120V 600W Bi-directiona
Manufacturer :
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Category :
TVS Diodes
Applications :
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
3.1A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-221AC, SMA Flat Leads
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-221AC (SMA-FL)
Type :
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
193V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
120V