SMAK5NT40A-Q1
Part Number:
SMAK5NT40A-Q1
Description:
TVS SMD 40V 1500W Uni-direction
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
23.2A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V