1.5KE62AG
Manufacturer:
onsemi
Part Number:
1.5KE62AG
Description:
TVS DIODE 53VWM 85VC AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
17.7A
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-201AD, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
Axial
Voltage - Breakdown (Min) :
58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
85V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
53V