1SMC7.5AT3G
Manufacturer:
onsemi
Part Number:
1SMC7.5AT3G
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMC
Manufacturer :
onsemi
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
116.3A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SMC
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V