SMBJ8.5CA
Manufacturer:
Meritek
Part Number:
SMBJ8.5CA
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC
In Stock:
140
Manufacturer :
Meritek
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
41.67A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Power - Peak Pulse :
600W
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V