SMAJ140A
Manufacturer:
Meritek
Part Number:
SMAJ140A
Description:
TVS DIODE 140VWM 226.8VC
Manufacturer :
Meritek
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
1.76A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Power - Peak Pulse :
400W
Voltage - Breakdown (Min) :
155V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
226.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
140V