SMBJ100CA
Manufacturer:
Meritek
Part Number:
SMBJ100CA
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC
In Stock:
200
Manufacturer :
Meritek
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
3.7A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-214AA (SMB)
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V