SMCJ20AE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
SMCJ20AE3/TR13
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
46.3A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V