SMBJ7.5CAE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
SMBJ7.5CAE3/TR13
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
46.5A
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
600W
Supplier Device Package :
SMBJ (DO-214AA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V