SMBJ36CE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
SMBJ36CE3/TR13
Description:
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
9.3A
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
600W
Supplier Device Package :
SMBJ (DO-214AA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V