1SMC170A TR13 PBFREE
Manufacturer:
Central Semiconductor
Part Number:
1SMC170A TR13 PBFREE
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC
Manufacturer :
Central Semiconductor
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
5.5A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMC
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
275V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V