3.0SMI160A
Part Number:
3.0SMI160A
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
11.6A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V