3.0SMI7.5CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Part Number:
3.0SMI7.5CA
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMC
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
232.6A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMC (DO-214AB)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V