SMDA12C-4-2
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Part Number:
SMDA12C-4-2
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 12VWM 19VC 8-SO
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
4
Capacitance @ Frequency :
75pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
1A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Power - Peak Pulse :
300W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
8-SO
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V (Max)