1.5KE8.2CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Part Number:
1.5KE8.2CA
Description:
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO201AD
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
124A
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-201AD, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Supplier Device Package :
DO-201AD
Voltage - Breakdown (Min) :
7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.02V