1.5KE7.5CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Part Number:
1.5KE7.5CA
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO201AD
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
132A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-201AD, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-201AD
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.4V