1.5KE180CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Part Number:
1.5KE180CA
Description:
TVS DIODE 154VWM 246VC DO201AD
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
6.1A
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-201AD, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Supplier Device Package :
DO-201AD
Voltage - Breakdown (Min) :
171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
246V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
154V