CPDQR12V
Manufacturer:
Comchip Technology
Part Number:
CPDQR12V
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 12VWM 25VC 0402
Manufacturer :
Comchip Technology
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
12pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
1A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power - Peak Pulse :
25W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
0402 (1005 Metric)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V