SMA6J24AH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor
Part Number:
SMA6J24AH
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 24VWM 37.8VC DO214AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
15.9A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
37.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V