DESD1CANFD24VSOQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
DESD1CANFD24VSOQ-7
Category:
TVS Diodes
Description:
GENERAL PROTECTION PP SOT23 T&R
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive, CAN
Bidirectional Channels :
2
Capacitance @ Frequency :
5.2pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
2.6A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Peak Pulse :
300mW
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
25.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V (Max)