PESD42VS2UT-QR
Manufacturer:
Nexperia
Part Number:
PESD42VS2UT-QR
Category:
TVS Diodes
Description:
PESD42VS2UT-Q/SOT23/TO-236AB
Manufacturer :
Nexperia
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
17pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
1.8A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TA)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
TO-236AB
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
46.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
95V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
42V (Max)