D15V0S1U2LP1608A-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
D15V0S1U2LP1608A-7
Category:
TVS Diodes
Description:
SURGE PROTECTION PP U-DFN1608-2
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
264pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
40A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
2-UFDFN
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
U-DFN1608-2
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
17V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
35V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V