D12V0X1B2LPQ-7B
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
D12V0X1B2LPQ-7B
Category:
TVS Diodes
Description:
Dataline Protection PP X1-DFN100
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive, HDVI, USB
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
0.52pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
4A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
X1-DFN1006-2
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V (Max)