D3V3L2BS3LPQ-7B
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
D3V3L2BS3LPQ-7B
Category:
TVS Diodes
Description:
GENERAL PROTECTION PP X1-DFN1006
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
2
Capacitance @ Frequency :
18pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
8A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
3-UFDFN
Power - Peak Pulse :
250mW
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
X1-DFN1006-3
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
3.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
7.3V (Typ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
3.3V (Max)