D26V0S1U2LP20-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
D26V0S1U2LP20-7
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 26VWM 44VC U-DFN2020-2
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
630pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
110A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
2-UDFN
Power - Peak Pulse :
4800W (4.8kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
U-DFN2020-2
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
28V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
44V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V (Max)