DESD3V3Z1BCSFQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
DESD3V3Z1BCSFQ-7
Category:
TVS Diodes
Description:
GENERAL PROTECTION PP X2-DSN0603
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive, USB
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
0.17pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
3A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power - Peak Pulse :
25W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
X2-DSN0603-2
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
4.5V (Typ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
3.3V (Max)