PESD15VS2UATVL
Part Number:
PESD15VS2UATVL
Description:
TVS DIODE 15VWM 40VC TO236AB
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
32pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
5A (8/20µs)
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Peak Pulse :
160W
Supplier Device Package :
TO-236AB
Unidirectional Channels :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
17.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
40V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V (Max)