1.5SMCJ90
Part Number:
1.5SMCJ90
Description:
TVS DIODE 90VWM 160VC SMC/DO214
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
9.4A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
160V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V