BZW06-188B
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Part Number:
BZW06-188B
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 188VWM 301VC DO15
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
2A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-50°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-15 (DO-204AC)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
301V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
188V