1.5SMCJ5.0A
Part Number:
1.5SMCJ5.0A
Description:
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMC/DO-214
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
163A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
6.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
9.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5V