1.5SMCJ75CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Part Number:
1.5SMCJ75CA
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC/DO214
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
12.4A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMC/DO-214AB
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
121V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V