1.5SMCJ8.0CA
Part Number:
1.5SMCJ8.0CA
Description:
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMC/DO214
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
110A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
8.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
13.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8V