1.5SMCJ7.0A
Part Number:
1.5SMCJ7.0A
Description:
TVS DIODE 7VWM 12VC SMC/DO-214AB
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
125A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
7.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7V