1.5SMCJ40CA
Part Number:
1.5SMCJ40CA
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
23.3A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V