1.5SMCJ160CA
Part Number:
1.5SMCJ160CA
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
5.8A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V