1.5SMCJ33CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Part Number:
1.5SMCJ33CA
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
28.1A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V