1.5SMCJ16CA
Part Number:
1.5SMCJ16CA
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC/DO-214
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
57.7A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V