1.5SMCJ51C
Part Number:
1.5SMCJ51C
Description:
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
16.5A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
91.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51V