1.5SMCJ15C
Part Number:
1.5SMCJ15C
Description:
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
55.8A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V