1.5SMCJ43C
Part Number:
1.5SMCJ43C
Description:
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
19.6A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
76.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V