3KP190A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Components (MCC)
Part Number:
3KP190A-TP
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 190VWM 310VC R6
In Stock:
705
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
9.7A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
R-6, Axial
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
R-6
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
211V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
310V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
190V