SA12CA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Components (MCC)
Part Number:
SA12CA-TP
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO15
In Stock:
445
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
25.6A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TA)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Power - Peak Pulse :
500W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-15
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V