1.5SMC56CA-AU_R1_000A1
Manufacturer:
PANJIT
Part Number:
1.5SMC56CA-AU_R1_000A1
Category:
TVS Diodes
Description:
GLASS PASSIVATED JUNCTION TRANSI
In Stock:
800
Manufacturer :
PANJIT
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
19.5A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMC (DO-214AB)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
47.8V