SMC50J36A
Part Number:
SMC50J36A
Description:
5000 W, 36 V TVS IN SMC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
86A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V (Max)