SMC50J6.5A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
SMC50J6.5A
Description:
5000 W, 6.5 V TVS IN SMC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
447A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Supplier Device Package :
SMC
Voltage - Breakdown (Min) :
7.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V (Max)