SMC50J100A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
SMC50J100A
Category:
TVS Diodes
Description:
5000 W, 100 V TVS IN SMC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
28A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMC
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
179V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V (Max)